Amgis SWS-3.00-17
SWS-3.00-17 picture photo
Mfg. Part Number
SWS-3.00-17
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 17UH 3A 50 MOHM SMD
Datasheet Download
SWS-3.00-17.pdf
Availability of SWS-3.00-17
QUANTITY
SWS-3.00-17 Order Process
Ship out your order
Specifications of SWS-3.00-17
Internal Part NumberEIS-SWS-3.00-17
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSW
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CorePowdered Iron
Inductance17µH
Tolerance±20%
Current Rating3A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)50 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.591" L x 0.591" W (15.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max)0.325" (8.25mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SWS-3.00-17
Related LinksSWS-3, SWS-3.00-17 Datasheet, Amgis Distributor
SWS-3.00-17 Details Description
Related parts for SWS-3.00-17
VOLTMETER 0-20VDC LCD PANEL MT datasheet.pdf
IC REG MULT CONFG INV 3.3V 8SOIC datasheet.pdf
IGBT MOLDING 600V 200A 7PM-HA datasheet.pdf
DSP 16BIT 400MHZ MULTI 431FCPBGA datasheet.pdf
RES SMD 3.74M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.135" 5MM 3LD datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 21.84MM datasheet.pdf