Aries Electronics, Inc. 281-PGM18037-11
281-PGM18037-11 picture photo
Mfg. Part Number
281-PGM18037-11
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN SOCKET PGA GOLD
Datasheet Download
281-PGM18037-11.pdf
Availability of 281-PGM18037-11
QUANTITY
281-PGM18037-11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 281-PGM18037-11
Internal Part NumberEIS-281-PGM18037-11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
SeriesPGM
PackagingBulk
TypePGA
Number of Positions or Pins (Grid)-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10µin (0.25µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
Features-
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostGold
Contact Finish Thickness - Post10µin (0.25µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Termination Post Length0.165" (4.19mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)281-PGM18037-11
Related Links281-PGM, 281-PGM18037-11 Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
281-PGM18037-11 Details Description
Related parts for 281-PGM18037-11
RES 5.1 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC 2048X36 FIFO MEMORY 128LQFP datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 24VA THRU HOLE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 130A MAX247 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 12A TO-220 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 6.22MM datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 3.6A 23.8 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB datasheet.pdf
CIR 37C 37#16 FR SKT PLUG datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf