API Delevan 2890R-20J
2890R-20J picture photo
Mfg. Part Number
2890R-20J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 475MA 1.9 OHM TH
Datasheet Download
2890R-20J.pdf
Availability of 2890R-20J
QUANTITY
2890R-20J Order Process
Ship out your order
Specifications of 2890R-20J
Internal Part NumberEIS-2890R-20J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series2890R
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - CorePhenolic
Inductance10µH
Tolerance±5%
Current Rating475mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.9 Ohm Max
Q @ Freq60 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant60MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.280" Dia x 0.900" L (7.11mm x 22.86mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2890R-20J
Related Links2890, 2890R-20J Datasheet, API Delevan Distributor
2890R-20J Details Description
Related parts for 2890R-20J
DEKAFIX FWZ 6 MKD 101-110 50/CD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HDR STR SR .100 DP datasheet.pdf
CONN RECEPT 16-20AWG.180PIN TIN datasheet.pdf
2P ST-TIMER GEH datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
SLD 5.08/48/180G 3.2SN OR datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf