| Internal Part Number | EIS-28B0590-000 | |
| Standard Package | 110 | |
| Category | Filters | |
| Family | Ferrite Cores - Cables and Wiring | |
| Series | - | |
| Type | Round | |
| Design | Solid | |
| Impedance | 300 Ohm | |
| Test Frequency | 100MHz | |
| Material | 28 | |
| Inner Dimension | 0.275" Dia (6.99mm) | |
| Outer Dimension | 0.590" Dia (14.99mm) | |
| Length | 1.100" (27.94mm) | |