Littelfuse 2920L185DR
2920L185DR picture photo
Mfg. Part Number
2920L185DR
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
PTC RESET 33V 1.85A SMD 2920
Datasheet Download
2920L185DR.pdf
Availability of 2920L185DR
QUANTITY
2920L185DR Order Process
Ship out your order
Specifications of 2920L185DR
Internal Part NumberEIS-2920L185DR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPOLYFUSE® 2920L
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max33V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)1.85A
Current - Trip (It)3.7A
R Min/Max0.065 ~ 0.150 Ohm
Time to Trip2.5s
Package / Case2920 (7351 Metric), Concave
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2920L185DR
Related Links2920L, 2920L185DR Datasheet, Littelfuse Distributor
2920L185DR Details Description
Related parts for 2920L185DR
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
RES 2 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FLASH 256MBIT 70NS 64FBGA datasheet.pdf
OPTOISO 5KV PUSH PULL 6DIP GW datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
MX QSFP MTP-LC BOUT CABLE ASSY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS PIN datasheet.pdf
RES 821 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf