Cornell Dubilier Electronics 29240B123JO0
29240B123JO0 picture photo
Mfg. Part Number
29240B123JO0
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 0.012UF 5% 4KV DISK
Datasheet Download
29240B123JO0.pdf
Availability of 29240B123JO0
QUANTITY
29240B123JO0 Order Process
Ship out your order
Specifications of 29240B123JO0
Internal Part NumberEIS-29240B123JO0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
Series292
PackagingBulk
Capacitance0.012µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated4000V (4kV)
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeRequires Holder
Package / CaseDisk, Metal Fitting - Threaded
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max)2.562" (65.07mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)29240B123JO0
Related Links29240B, 29240B123JO0 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
29240B123JO0 Details Description
Related parts for 29240B123JO0
AC/DC CONVERTER 48V 75W datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 5% 3.5W J LEAD datasheet.pdf
VARISTOR 462V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONN SMA PLUG STR 50 OHM datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CABLE 3COND 14AWG YELLOW 250' datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf