Vishay/Sprague 293D156X9010B2TE3
293D156X9010B2TE3 picture photo
Mfg. Part Number
293D156X9010B2TE3
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 15UF 10V 10% 1411
Datasheet Download
293D156X9010B2TE3.pdf
Availability of 293D156X9010B2TE3
QUANTITY
293D156X9010B2TE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 293D156X9010B2TE3
Internal Part NumberEIS-293D156X9010B2TE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
PCN Design/SpecificationAdding of Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 293D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.11mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)293D156X9010B2TE3
Related Links293D156X, 293D156X9010B2TE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
293D156X9010B2TE3 Details Description
Related parts for 293D156X9010B2TE3
Crystal 4.9152MHz 30ppm Series 120 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CAP CER 220PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
INTERMEDIATE CAR STL datasheet.pdf
240V/20A GFCI INLINEAUTO2' FLYDS datasheet.pdf
Connector Socket 41 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ H/LV-CMOS SMD datasheet.pdf
BEARING datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf