Vishay/Dale RWR80N6490FSRSL
RWR80N6490FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80N6490FSRSL
Brief Description
RES 649 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80N6490FSRSL.pdf
Availability of RWR80N6490FSRSL
QUANTITY
RWR80N6490FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80N6490FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80N6490FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)649
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80N6490FSRSL
Related LinksRWR80N6, RWR80N6490FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80N6490FSRSL Details Description
Related parts for RWR80N6490FSRSL
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 2POS datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 7.06 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 19POS SCKT datasheet.pdf
SENSOR 150 PSIG UNAMPLIFIED SMD datasheet.pdf
ACCY REPLACEMENT WHIP 42" BLACK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
EVAL BOARD BUCK REG LTC3634 datasheet.pdf
OSC TCXO 26.000MHZ SINE WAVE SMD datasheet.pdf