Vishay/Sprague 293D225X5016A2TE3
293D225X5016A2TE3 picture photo
Mfg. Part Number
293D225X5016A2TE3
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 16V 5% 1206
Datasheet Download
293D225X5016A2TE3.pdf
Availability of 293D225X5016A2TE3
QUANTITY
293D225X5016A2TE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 293D225X5016A2TE3
Internal Part NumberEIS-293D225X5016A2TE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
PCN Design/SpecificationAdding of Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 293D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)5.9 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)293D225X5016A2TE3
Related Links293D225X, 293D225X5016A2TE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
293D225X5016A2TE3 Details Description
Related parts for 293D225X5016A2TE3
IC ADC 12-BIT 250KSPS T/H 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 12A 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 35V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
HD 38999 55C 55#23 PIN RECP datasheet.pdf
3,3UF 200V 6,3X11 datasheet.pdf