Vishay/Sprague 293D474X0025A2TE3
293D474X0025A2TE3 picture photo
Mfg. Part Number
293D474X0025A2TE3
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 0.47UF 25V 20% 1206
Datasheet Download
293D474X0025A2TE3.pdf
Availability of 293D474X0025A2TE3
QUANTITY
293D474X0025A2TE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 293D474X0025A2TE3
Internal Part NumberEIS-293D474X0025A2TE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
PCN Design/SpecificationAdding of Halogen Free Id 23/Dec/2014
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 293D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)12 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)293D474X0025A2TE3
Related Links293D474X, 293D474X0025A2TE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
293D474X0025A2TE3 Details Description
Related parts for 293D474X0025A2TE3
MOSFET 2P-CH 20V 4A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
BUTTON FOR SWES AND INDICATORS datasheet.pdf
INSERT FGG.4B.307. FOR 7LV datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 14-20AWG SIZE 16 datasheet.pdf
BOX II 3 ROW RECP ASSY 174 POS datasheet.pdf
C/A F/O 12F OM2 OFNP MPO 15M datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 6.3V X5R 01005 datasheet.pdf