Vishay/Sprague 293D684X9035A2TE3
293D684X9035A2TE3 picture photo
Mfg. Part Number
293D684X9035A2TE3
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 0.68UF 35V 10% 1206
Datasheet Download
293D684X9035A2TE3.pdf
Availability of 293D684X9035A2TE3
QUANTITY
293D684X9035A2TE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 293D684X9035A2TE3
Internal Part NumberEIS-293D684X9035A2TE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConformal Coated Tantalum Capacitors
Molded Tantalum Surface Mount Capacitors
PCN Design/SpecificationAdding of Halogen Free Id 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® 293D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)7.6 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)293D684X9035A2TE3
Related Links293D684X, 293D684X9035A2TE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
293D684X9035A2TE3 Details Description
Related parts for 293D684X9035A2TE3
CABLE COAXIAL RG316 26AWG 500' datasheet.pdf
IC MODULATR D-S CUR-SHNT 16-VQFN datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 4.34A 21 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf
RES 464 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
COMBO 8W8 F G50 F225 SS datasheet.pdf
CAP FILM 560NF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf