Littelfuse SMBJ160A
SMBJ160A picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ160A
Brief Description
TVS DIODE 160VWM 259VC SMB
Datasheet Download
SMBJ160A.pdf
Availability of SMBJ160A
QUANTITY
SMBJ160A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ160A
Internal Part NumberEIS-SMBJ160A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMBJ
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)160V
Voltage - Breakdown (Min)178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.3A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ160A
Related LinksSMBJ, SMBJ160A Datasheet, Littelfuse Distributor
SMBJ160A Details Description
Related parts for SMBJ160A
RES 1.2K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC 8BIT SHFT REGSTR 3-ST 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3A 240VAC ROCKER datasheet.pdf
CONN RING UNINS 17-20AWG #M4 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
LED IND 14MM YELLOW 24V 20MA datasheet.pdf
2MM HDM BP GP POLZ PN BD 72CKT datasheet.pdf
POT 700 OHM 300W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf