Sullins Connector Solutions 2AF1105F001-1-H
2AF1105F001-1-H picture photo
Mfg. Part Number
2AF1105F001-1-H
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Hard Metric, Standard
Brief Description
CONN RECEPT 110 POS TYPE A R/A
Datasheet Download
2AF1105F001-1-H.pdf
Availability of 2AF1105F001-1-H
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
2AF1105F001-1-H Order Process
Ship out your order
Specifications of 2AF1105F001-1-H
Internal Part NumberEIS-2AF1105F001-1-H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Hard Metric, Standard
Series-
PackagingTube
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Connector StyleA 22
Number of Positions110
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows5
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationPress-Fit
Connector UsageCompactPCI
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Current Rating1A
Voltage Rating-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C