Semtech 2AX103K1
2AX103K1 picture photo
Mfg. Part Number
2AX103K1
Brief Description
CAP CER 10000PF 1KV X7R NONSTND
Datasheet Download
2AX103K1.pdf
Availability of 2AX103K1
QUANTITY
2AX103K1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2AX103K1
Internal Part NumberEIS-2AX103K1
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseNonstandard Chip
Size / Dimension0.270" L x 0.250" W (6.90mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.252" (6.40mm)