Semtech 2AX152K4
2AX152K4 picture photo
Mfg. Part Number
2AX152K4
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1500PF 4KV X7R NONSTND
Datasheet Download
2AX152K4.pdf
Availability of 2AX152K4
QUANTITY
2AX152K4 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2AX152K4
Internal Part NumberEIS-2AX152K4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance1500pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated4000V (4kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseNonstandard Chip
Size / Dimension0.270" L x 0.250" W (6.90mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.252" (6.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2AX152K4
Related Links2AX1, 2AX152K4 Datasheet, Semtech Distributor
2AX152K4 Details Description
Related parts for 2AX152K4
CONN ASSORTMENT BOX UNINSULATED datasheet.pdf
CARDEDGE HIPRO 100PS DL .100 BLK datasheet.pdf
MOUNT PAD datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12VIN 15VOUT datasheet.pdf
GDT 600V 15% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 8MSOP datasheet.pdf
IC CPLD 640MC 9.35NS 132CSBGA datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.5 OHM 1/2W 2516 WIDE datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf