KEMET C1210C392KGRACTU
C1210C392KGRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210C392KGRACTU
Brief Description
CAP CER 3900PF 2KV X7R 1210
Datasheet Download
C1210C392KGRACTU.pdf
Availability of C1210C392KGRACTU
QUANTITY
C1210C392KGRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C392KGRACTU
Internal Part NumberEIS-C1210C392KGRACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3900pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.091" (2.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C392KGRACTU
Related LinksC1210C39, C1210C392KGRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210C392KGRACTU Details Description
Related parts for C1210C392KGRACTU
IC CONVERTER VOLT TO FREQ 8MSOP datasheet.pdf
CONN 1.0/2.3 PLUG 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 2% 0.15W 1505 datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 500MW SOD80 datasheet.pdf
OSC XO 33.231MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
OSC XO 40.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf