Diodes Incorporated 2DA1201Y-7
2DA1201Y-7 picture photo
Mfg. Part Number
2DA1201Y-7
Manufacturer
Product Category
Transistors (BJT) - Single
Brief Description
TRANS PNP 120V 0.8A SOT89
Datasheet Download
2DA1201Y-7.pdf
Availability of 2DA1201Y-7
QUANTITY
2DA1201Y-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2DA1201Y-7
Internal Part NumberEIS-2DA1201Y-7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
PCN OtherCopper Bond Wire and Wafer Source 07/Nov/2013
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTransistors (BJT) - Single
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Transistor TypePNP
Current - Collector (Ic) (Max)800mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)120V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic1V @ 50mA, 500mA
Current - Collector Cutoff (Max)100nA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce120 @ 100mA, 5V
Power - Max1.5W
Frequency - Transition160MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-243AA
Supplier Device PackageSOT-89
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2DA1201Y-7
Related Links2DA12, 2DA1201Y-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
2DA1201Y-7 Details Description
Related parts for 2DA1201Y-7
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 51.1K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 76.8 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 150UH THROUGH HOLE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.024UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
220UF 50V 12.5X26.5 105C RAD datasheet.pdf