Microsemi Commercial Components 2EZ120D10/TR8
2EZ120D10/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ120D10/TR8
Brief Description
DIODE ZENER 120V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ120D10/TR8.pdf
Availability of 2EZ120D10/TR8
QUANTITY
2EZ120D10/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ120D10/TR8
Internal Part NumberEIS-2EZ120D10/TR8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)120V
Tolerance±10%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)325 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 91.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ120D10/TR8
Related Links2EZ120, 2EZ120D10/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ120D10/TR8 Details Description
Related parts for 2EZ120D10/TR8
FUSE GLASS 315MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 128LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 5.7V SNT-4A datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 10MBPS 14SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 110V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 8A 48V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
DC/DC 3KVDC DIP 1W 12V TO +/-9V datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 12VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf