Microsemi Commercial Components 2EZ120D10E3/TR8
2EZ120D10E3/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ120D10E3/TR8
Brief Description
DIODE ZENER 120V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ120D10E3/TR8.pdf
Availability of 2EZ120D10E3/TR8
QUANTITY
2EZ120D10E3/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ120D10E3/TR8
Internal Part NumberEIS-2EZ120D10E3/TR8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)120V
Tolerance±10%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)325 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 91.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ120D10E3/TR8
Related Links2EZ120D, 2EZ120D10E3/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ120D10E3/TR8 Details Description
Related parts for 2EZ120D10E3/TR8
CAP CER 5600PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
IC REG LDO -5V 1.5A 12MSOP datasheet.pdf
DIN-SIGNAL B064POS FS-4,5C1-2 datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 15K OHM 14SOIC datasheet.pdf