Microsemi Commercial Components 2EZ180D10E3/TR8
2EZ180D10E3/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ180D10E3/TR8
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 180V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ180D10E3/TR8.pdf
Availability of 2EZ180D10E3/TR8
QUANTITY
2EZ180D10E3/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ180D10E3/TR8
Internal Part NumberEIS-2EZ180D10E3/TR8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)180V
Tolerance±10%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)725 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 136.8V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ180D10E3/TR8
Related Links2EZ180D, 2EZ180D10E3/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ180D10E3/TR8 Details Description
Related parts for 2EZ180D10E3/TR8
PCB COPPER CLAD 4 X 6" 2 SIDE datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 500V 1111 datasheet.pdf
RES 732 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANTENNA COVER THREAD BLACK 5.5" datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CABLE 16POS .100 JUMPER 6 INCH datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVPECL 20PPM 5X7MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .050 THRUHL datasheet.pdf