Microsemi Commercial Components 2EZ180DE3/TR12
2EZ180DE3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ180DE3/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 180V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ180DE3/TR12.pdf
Availability of 2EZ180DE3/TR12
QUANTITY
2EZ180DE3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ180DE3/TR12
Internal Part NumberEIS-2EZ180DE3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)180V
Tolerance±20%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)725 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 136.8V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ180DE3/TR12
Related Links2EZ180D, 2EZ180DE3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ180DE3/TR12 Details Description
Related parts for 2EZ180DE3/TR12
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 WW datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 400 OHM 1W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 43 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
LED CONN CBL ASSY 3MM datasheet.pdf
STD POLY MOLDED PARTS datasheet.pdf
IC FPGA 768 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
PT 3C 3#16 SKT PLUG datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf