Vicor Corporation V24B8M200BS
V24B8M200BS picture photo
Mfg. Part Number
V24B8M200BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W
Datasheet Download
V24B8M200BS.pdf
Availability of V24B8M200BS
QUANTITY
V24B8M200BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B8M200BS
Internal Part NumberEIS-V24B8M200BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.4%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B8M200BS
Related LinksV24B8, V24B8M200BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B8M200BS Details Description
Related parts for V24B8M200BS
RES SMD 1.27KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 43 OHM 1206 datasheet.pdf
SOCKET SET W/HNDL 6PNT 1/4" 17PC datasheet.pdf
ADAPTER 5V ULINKPRO datasheet.pdf
JUMPER XJL MACRO HOOK BLK 36" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 15A DO5 datasheet.pdf