Microsemi Commercial Components 2EZ180DE3/TR8
2EZ180DE3/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ180DE3/TR8
Brief Description
DIODE ZENER 180V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ180DE3/TR8.pdf
Availability of 2EZ180DE3/TR8
QUANTITY
2EZ180DE3/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ180DE3/TR8
Internal Part NumberEIS-2EZ180DE3/TR8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)180V
Tolerance±20%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)725 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 136.8V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ180DE3/TR8
Related Links2EZ180, 2EZ180DE3/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ180DE3/TR8 Details Description
Related parts for 2EZ180DE3/TR8
IDC CABLE - MKC14K/MC14M/MKC14K datasheet.pdf
DIAC 28-36V 2A DO35 datasheet.pdf
IC PROG PERIPHERAL INTFC 40DIP datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 45NS 84PLCC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
LED YELLOW 2SMD datasheet.pdf
IC FLASH 256MBIT 108MHZ TBGA datasheet.pdf
IC OSC PROG TIMER 10-VSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100" datasheet.pdf