Microsemi Commercial Components 2EZ190D2/TR8
2EZ190D2/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ190D2/TR8
Brief Description
DIODE ZENER 190V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ190D2/TR8.pdf
Availability of 2EZ190D2/TR8
QUANTITY
2EZ190D2/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ190D2/TR8
Internal Part NumberEIS-2EZ190D2/TR8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)190V
Tolerance±2%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)825 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 144.8V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ190D2/TR8
Related Links2EZ190, 2EZ190D2/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ190D2/TR8 Details Description
Related parts for 2EZ190D2/TR8
BOARD TERMINAL TURRET STD 25POS datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 SMD 150 POS datasheet.pdf
IC SUPERVISR CPU IIC LVS 14TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 120PF 500V NP0 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1500UF 20% 8V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 75MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 1.8V datasheet.pdf