Microsemi Commercial Components 2EZ3.6D2/TR8
2EZ3.6D2/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ3.6D2/TR8
Brief Description
DIODE ZENER 3.6V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ3.6D2/TR8.pdf
Availability of 2EZ3.6D2/TR8
QUANTITY
2EZ3.6D2/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ3.6D2/TR8
Internal Part NumberEIS-2EZ3.6D2/TR8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.6V
Tolerance±2%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr80µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ3.6D2/TR8
Related Links2EZ3.6, 2EZ3.6D2/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ3.6D2/TR8 Details Description
Related parts for 2EZ3.6D2/TR8
CAP ALUM 5600UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 66.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X8R 0603 datasheet.pdf
AT-7050 CRIMP TOOL HEAD datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 22AWG BLUE 100' datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 2A 50V DO-41 datasheet.pdf