Microsemi Commercial Components 2EZ36D2/TR12
2EZ36D2/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ36D2/TR12
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 36V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ36D2/TR12.pdf
Availability of 2EZ36D2/TR12
QUANTITY
2EZ36D2/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ36D2/TR12
Internal Part NumberEIS-2EZ36D2/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)36V
Tolerance±2%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)25 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 27.4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ36D2/TR12
Related Links2EZ36D, 2EZ36D2/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ36D2/TR12 Details Description
Related parts for 2EZ36D2/TR12
DSUB CABLE - CFP15G/AE15M/CFP15G datasheet.pdf
IC REG DL BUCK/LINEAR SYNC 10DFN datasheet.pdf
IC DALLASTAT 100K 8-USOP datasheet.pdf
RES 1 OHM 8W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FUSE INDUST 10A 690V CLASS AM datasheet.pdf
MOSFET P-CH 25V 6.7A 6UDFN datasheet.pdf
VHDM BACKPLANE 6R 25C SHIELD datasheet.pdf
STRIP MARKER 5 SPCL datasheet.pdf
381 TB SOC 2-ROWS WF VER datasheet.pdf
CAP CER 24PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 2A PMDS datasheet.pdf