Microsemi Commercial Components 2EZ39DE3/TR12
2EZ39DE3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ39DE3/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 39V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ39DE3/TR12.pdf
Availability of 2EZ39DE3/TR12
QUANTITY
2EZ39DE3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ39DE3/TR12
Internal Part NumberEIS-2EZ39DE3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)39V
Tolerance±20%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)30 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 29.7V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ39DE3/TR12
Related Links2EZ39D, 2EZ39DE3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ39DE3/TR12 Details Description
Related parts for 2EZ39DE3/TR12
RES SMD 5.49K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RECPT PIN.015-.025"DIA 170" datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 475K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH SIDE-ROTRY SNAP SPDT datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 5A 36 MOHM SMD datasheet.pdf
PLASTIC LABEL CARD WHITE UNLABEL datasheet.pdf
RES 39 OHM 5.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIR TREE TIE HARNESS MNT 1.54 datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf