Microsemi Commercial Components 2EZ39DE3/TR12
2EZ39DE3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ39DE3/TR12
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 39V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ39DE3/TR12.pdf
Availability of 2EZ39DE3/TR12
QUANTITY
2EZ39DE3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ39DE3/TR12
Internal Part NumberEIS-2EZ39DE3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)39V
Tolerance±20%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)30 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 29.7V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ39DE3/TR12
Related Links2EZ39D, 2EZ39DE3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ39DE3/TR12 Details Description
Related parts for 2EZ39DE3/TR12
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 200V NP0 2225 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 30COND 0.025 NAT 100' datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 1.07 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ER 3C 3#16S SKT PLUG datasheet.pdf
6800UF 100V 40X100MM 85C 15000H datasheet.pdf
47000UF 63V 76X105MM 85C 15000H datasheet.pdf