ST STP80NF55L-06
STP80NF55L-06 picture photo
Mfg. Part Number
STP80NF55L-06
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 80A TO-220
Datasheet Download
STP80NF55L-06.pdf
Availability of STP80NF55L-06
QUANTITY
STP80NF55L-06 Order Process
Ship out your order
Specifications of STP80NF55L-06
Internal Part NumberEIS-STP80NF55L-06
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTP80NF55L-06 View All Specifications
FamilyFETs - Single
SeriesSTripFET™ II
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C80A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs6.5 mOhm @ 40A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs136nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4850pF @ 25V
Power - Max300W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STP80NF55L-06
Related LinksSTP80N, STP80NF55L-06 Datasheet, ST Distributor
STP80NF55L-06 Details Description
Related parts for STP80NF55L-06
CONN PLUG 9POS 3MM SGL PANEL MT datasheet.pdf
Crystal 8.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 8.87K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
KIT EVALUATION MAX24287 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
Precision 5V micropower voltage reference IC datasheet.pdf