Vishay/Dale RN55C9101FRE6
RN55C9101FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C9101FRE6
Brief Description
RES 9.1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C9101FRE6.pdf
Availability of RN55C9101FRE6
QUANTITY
RN55C9101FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C9101FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C9101FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C9101FRE6
Related LinksRN55C9, RN55C9101FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C9101FRE6 Details Description
Related parts for RN55C9101FRE6
IC VREF SHUNT 2.49V TO92-3 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 17-22 AWG 0.197" (5.00mm) Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 5-10V 1.5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 3W SMB datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf