AVX Corporation TPSD477K004R0045
TPSD477K004R0045 picture photo
Mfg. Part Number
TPSD477K004R0045
Brief Description
CAP TANT 470UF 4V 10% 2917
Datasheet Download
TPSD477K004R0045.pdf
Availability of TPSD477K004R0045
QUANTITY
TPSD477K004R0045 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSD477K004R0045
Internal Part NumberEIS-TPSD477K004R0045
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)45 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSD477K004R0045
Related LinksTPSD477K, TPSD477K004R0045 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSD477K004R0045 Details Description
Related parts for TPSD477K004R0045
CABLE 10COND 20AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
Connector Receptacle 78 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC SERIALIZER FPD LINK11 48WQFN datasheet.pdf
CONN HEADER RA 40POS 1.27MM datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 20% 1210 datasheet.pdf
CABLE, WINDER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS PIN datasheet.pdf