Vishay/Dale RWR89S2611FPRSL
RWR89S2611FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S2611FPRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.61K OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S2611FPRSL.pdf
Availability of RWR89S2611FPRSL
QUANTITY
RWR89S2611FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S2611FPRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S2611FPRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.61k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S2611FPRSL
Related LinksRWR89S2, RWR89S2611FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S2611FPRSL Details Description
Related parts for RWR89S2611FPRSL
BOX ALUM GRAY 2.77"L X 2.25"W datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 8POS .100 TIN datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 8DIP datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16DIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK ISO CM 8-SOIC datasheet.pdf
IC CODEC 16BIT 26KSPS PRG 32VQFN datasheet.pdf
IC SENSOR ELECTRIC FIELD 54SOIC datasheet.pdf
IC 2.63V SUPPLY MONITOR SOT-23-5 datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 76 TYPE D 4POS datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB datasheet.pdf
OSC VCTCXO 25.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf