Microsemi Commercial Components 2EZ4.3D2/TR12
2EZ4.3D2/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ4.3D2/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 4.3V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ4.3D2/TR12.pdf
Availability of 2EZ4.3D2/TR12
QUANTITY
2EZ4.3D2/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ4.3D2/TR12
Internal Part NumberEIS-2EZ4.3D2/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)4.3V
Tolerance±2%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)4.5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr20µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ4.3D2/TR12
Related Links2EZ4.3, 2EZ4.3D2/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ4.3D2/TR12 Details Description
Related parts for 2EZ4.3D2/TR12
IC BUFF/DVR TRI-ST 10BIT 24SSOP datasheet.pdf
IC MPU RESET 1.575V SOT143-4 datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 10A ROLL PLNGR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 143 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
Z TYPE WIRE PUSH ON WIRE MARKER datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 464K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf