SiTIME SIT1602ACA3-25S
SIT1602ACA3-25S picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602ACA3-25S
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V
Datasheet Download
SIT1602ACA3-25S.pdf
Availability of SIT1602ACA3-25S
QUANTITY
SIT1602ACA3-25S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602ACA3-25S
Internal Part NumberEIS-SIT1602ACA3-25S
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT1602
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range3.75MHz ~ 77.76MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.2mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Current - Supply (Disable) (Max)2.5µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602ACA3-25S
Related LinksSIT1602, SIT1602ACA3-25S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602ACA3-25S Details Description
Related parts for SIT1602ACA3-25S
CONN HEADER .100 SINGL STR 16POS datasheet.pdf
CAP CER 0.75PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
TUBING CORRUGATED 10MM 50M BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC COUNTR/DIVIDER DECADE 16SO datasheet.pdf
RES SMD 1.78M OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PANEL MNT SKT datasheet.pdf