Microsemi Commercial Components 2EZ4.7D5E3/TR12
2EZ4.7D5E3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ4.7D5E3/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 4.7V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ4.7D5E3/TR12.pdf
Availability of 2EZ4.7D5E3/TR12
QUANTITY
2EZ4.7D5E3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ4.7D5E3/TR12
Internal Part NumberEIS-2EZ4.7D5E3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)4.7V
Tolerance±5%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)4.5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ4.7D5E3/TR12
Related Links2EZ4.7D, 2EZ4.7D5E3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ4.7D5E3/TR12 Details Description
Related parts for 2EZ4.7D5E3/TR12
ENCODER OPTICAL ROT 24POS PC MNT datasheet.pdf
FUSE DRWR FOR PWR MOD X-SAFE 2PL datasheet.pdf
FUSE GLASS 12.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 287 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 22 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
METAL DUST PROTECTION CAP M23 datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 830MA 760 MOHM datasheet.pdf