Microsemi Commercial Components 2EZ43D5/TR8
2EZ43D5/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ43D5/TR8
Brief Description
DIODE ZENER 43V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ43D5/TR8.pdf
Availability of 2EZ43D5/TR8
QUANTITY
2EZ43D5/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ43D5/TR8
Internal Part NumberEIS-2EZ43D5/TR8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)43V
Tolerance±5%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)35 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 32.7V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ43D5/TR8
Related Links2EZ43, 2EZ43D5/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ43D5/TR8 Details Description
Related parts for 2EZ43D5/TR8
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 8POS datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.53K OHM 1% 20W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
BRIDGE RECT 50V 25A TS-6P datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 1M NPN 12-24VDC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC OCXO 38.88MHZ SNWV PC PIN datasheet.pdf
IC OP AMP RRIO 10MHZ CMOS 8SON datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X15MM 24VDC datasheet.pdf