Microsemi Commercial Components 2EZ43D5E3/TR8
2EZ43D5E3/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ43D5E3/TR8
Brief Description
DIODE ZENER 43V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ43D5E3/TR8.pdf
Availability of 2EZ43D5E3/TR8
QUANTITY
2EZ43D5E3/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ43D5E3/TR8
Internal Part NumberEIS-2EZ43D5E3/TR8
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)43V
Tolerance±5%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)35 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 32.7V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ43D5E3/TR8
Related Links2EZ43D, 2EZ43D5E3/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ43D5E3/TR8 Details Description
Related parts for 2EZ43D5E3/TR8
CAP TANT 68UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS .100" STR GOLD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:9 500MHZ 32TQFP datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CML HIGH 50PPM datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf