Microsemi Commercial Components 2EZ5.1D5DO41E3
2EZ5.1D5DO41E3 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ5.1D5DO41E3
Brief Description
DIODE ZENER 5.1V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ5.1D5DO41E3.pdf
Availability of 2EZ5.1D5DO41E3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
2EZ5.1D5DO41E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ5.1D5DO41E3
Internal Part NumberEIS-2EZ5.1D5DO41E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.1V
Tolerance±5%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)3.5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ5.1D5DO41E3
Related Links2EZ5.1D, 2EZ5.1D5DO41E3 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ5.1D5DO41E3 Details Description
Related parts for 2EZ5.1D5DO41E3
OPTOISO 3.75KV RECEIVER 8DIP GW datasheet.pdf
MEMORY CARD MINISD 128MB datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS DL R/A GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 1411 SMD datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 7.11MM datasheet.pdf
RES 143K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf