Microsemi Commercial Components 2EZ5.6D10/TR8
2EZ5.6D10/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ5.6D10/TR8
Brief Description
DIODE ZENER 5.6V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ5.6D10/TR8.pdf
Availability of 2EZ5.6D10/TR8
QUANTITY
2EZ5.6D10/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ5.6D10/TR8
Internal Part NumberEIS-2EZ5.6D10/TR8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.6V
Tolerance±10%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)2.5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ5.6D10/TR8
Related Links2EZ5.6, 2EZ5.6D10/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ5.6D10/TR8 Details Description
Related parts for 2EZ5.6D10/TR8
CAP CER 0.22UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
BASE RACEWAY PWR SML OWHT 6' datasheet.pdf
DOOR STEEL ECONOMIZER LOUVERED datasheet.pdf
IC USB SWITCH DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
HEATSHRINK TUBING SIZE 15X25' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 20 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 8200PF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf