Vishay/Dale RNC55H1302FMRE6
RNC55H1302FMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1302FMRE6
Brief Description
RES 13K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1302FMRE6.pdf
Availability of RNC55H1302FMRE6
QUANTITY
RNC55H1302FMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1302FMRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H1302FMRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1302FMRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H1302FMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1302FMRE6 Details Description
Related parts for RNC55H1302FMRE6
RES SMD 5.6K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
WASHER FLAT BRASS datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONN TERM BLK 9POS 3.81MM R/A BK datasheet.pdf
20M ENCODER CABLE CRGC datasheet.pdf
BOARD ADAPTER CLICK USB datasheet.pdf
BLOCKOUT DEVICE FOR SC ADAPTERS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT PIN datasheet.pdf