Microsemi Commercial Components 2EZ5.6D10E3/TR12
2EZ5.6D10E3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ5.6D10E3/TR12
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 5.6V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ5.6D10E3/TR12.pdf
Availability of 2EZ5.6D10E3/TR12
QUANTITY
2EZ5.6D10E3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ5.6D10E3/TR12
Internal Part NumberEIS-2EZ5.6D10E3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.6V
Tolerance±10%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)2.5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ5.6D10E3/TR12
Related Links2EZ5.6D1, 2EZ5.6D10E3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ5.6D10E3/TR12 Details Description
Related parts for 2EZ5.6D10E3/TR12
IC GATE OR 1CH 3-INP SOT-23-6 datasheet.pdf
DIP CABLE - HDM30S/AE30G/X datasheet.pdf
FUSE 200A 690V 000/80 AR UC datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IMPACT BP 4X8 RW SN/PB datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 12W datasheet.pdf
PUNCH datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONN HDR 26POS 2.54MM WIRE WRAP datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.5A 100 MOHM SMD datasheet.pdf