Vishay/Dale RN50C1003CRSL
RN50C1003CRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50C1003CRSL
Brief Description
RES 100K OHM 1/20W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN50C1003CRSL.pdf
Availability of RN50C1003CRSL
QUANTITY
RN50C1003CRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50C1003CRSL
Internal Part NumberEIS-RN50C1003CRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50C1003CRSL
Related LinksRN50C1, RN50C1003CRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50C1003CRSL Details Description
Related parts for RN50C1003CRSL
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 24V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf