United Chemi-Con ESMQ401ELL101MMP1S
ESMQ401ELL101MMP1S picture photo
Mfg. Part Number
ESMQ401ELL101MMP1S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
ESMQ401ELL101MMP1S.pdf
Availability of ESMQ401ELL101MMP1S
QUANTITY
ESMQ401ELL101MMP1S Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMQ401ELL101MMP1S
Internal Part NumberEIS-ESMQ401ELL101MMP1S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSMQ
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current440mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMQ401ELL101MMP1S
Related LinksESMQ401EL, ESMQ401ELL101MMP1S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMQ401ELL101MMP1S Details Description
Related parts for ESMQ401ELL101MMP1S
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS 5.08MM datasheet.pdf
LED ARRAY ANSI WHITE SCREW MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
SSD 32GB DOM SATA II 5V datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.15W SMINI5 datasheet.pdf
CUTTER CABLE CIRC CROSS 9.76" datasheet.pdf
RES SMD 3.6 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf