Microsemi Commercial Components 2EZ51D2/TR12
2EZ51D2/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ51D2/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 51V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ51D2/TR12.pdf
Availability of 2EZ51D2/TR12
QUANTITY
2EZ51D2/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ51D2/TR12
Internal Part NumberEIS-2EZ51D2/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)51V
Tolerance±2%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)48 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 38.8V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ51D2/TR12
Related Links2EZ51D, 2EZ51D2/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ51D2/TR12 Details Description
Related parts for 2EZ51D2/TR12
CONN SOCKET 22-26AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 38.88MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 22.35MM datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
CAP CER 56PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
9POS F R/A .370 M3 830PF datasheet.pdf