Microsemi Commercial Components 2EZ51D5/TR8
2EZ51D5/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ51D5/TR8
Brief Description
DIODE ZENER 51V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ51D5/TR8.pdf
Availability of 2EZ51D5/TR8
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
2EZ51D5/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ51D5/TR8
Internal Part NumberEIS-2EZ51D5/TR8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)51V
Tolerance±5%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)48 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 38.8V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ51D5/TR8
Related Links2EZ51, 2EZ51D5/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ51D5/TR8 Details Description
Related parts for 2EZ51D5/TR8
Connector Receptacle 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CARDEDGE 44POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 400KHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 25.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 16PIN datasheet.pdf
FIXED IND 1.6UH 455MA 300 MOHM datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR AP1695 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS SKT datasheet.pdf