Microsemi Commercial Components 2EZ56D/TR12
2EZ56D/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ56D/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 56V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ56D/TR12.pdf
Availability of 2EZ56D/TR12
QUANTITY
2EZ56D/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ56D/TR12
Internal Part NumberEIS-2EZ56D/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)56V
Tolerance±20%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)55 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 42.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ56D/TR12
Related Links2EZ56, 2EZ56D/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ56D/TR12 Details Description
Related parts for 2EZ56D/TR12
RES SMD 8.87KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 830MA 230 MOHM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 52LQFP datasheet.pdf
TAPE MASKING PERFORM 3MMX55M datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 600V 72A SP3 datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 800MW DO219AB datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 665MA 190 MOHM datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 707.3527MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 160V SMD datasheet.pdf