Microsemi Commercial Components 2EZ56D10E3/TR12
2EZ56D10E3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ56D10E3/TR12
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 56V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ56D10E3/TR12.pdf
Availability of 2EZ56D10E3/TR12
QUANTITY
2EZ56D10E3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ56D10E3/TR12
Internal Part NumberEIS-2EZ56D10E3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)56V
Tolerance±10%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)55 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 42.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ56D10E3/TR12
Related Links2EZ56D1, 2EZ56D10E3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ56D10E3/TR12 Details Description
Related parts for 2EZ56D10E3/TR12
IDC CABLE - CCE20G/AE20G/X datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFF11A/AF11/AFF11A datasheet.pdf
IC XDCP 32-TAP 50K 3WIRE 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 820PF 2.5KV NP0 1825 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
IC RESET MPU LP SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 34.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 6POS THRUHL datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 250V NP0 0505 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 50V 70MA SMCP3 datasheet.pdf