Vishay/Dale M55342E09B140BRWS
M55342E09B140BRWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342E09B140BRWS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 140K OHM 0.1% 1W 2512
Datasheet Download
M55342E09B140BRWS.pdf
Availability of M55342E09B140BRWS
QUANTITY
M55342E09B140BRWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E09B140BRWS
Internal Part NumberEIS-M55342E09B140BRWS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM2512
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)140k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.259" L x 0.124" W (6.58mm x 3.15mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E09B140BRWS
Related LinksM55342E0, M55342E09B140BRWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E09B140BRWS Details Description
Related parts for M55342E09B140BRWS
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTR 10A datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 235MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMA datasheet.pdf
CAP ALUM 47000UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
IC FPGA 69 I/O 80VQFP datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 97.6K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
IC REG LDO 1.3V 20MA SNT4A datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 1UF 16V Y5V 0603 datasheet.pdf