Panasonic Electronic Components ECQ-E1225KF3
ECQ-E1225KF3 picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E1225KF3
Brief Description
CAP FILM 2.2UF 10% 100VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-E1225KF3.pdf
Availability of ECQ-E1225KF3
QUANTITY
ECQ-E1225KF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E1225KF3
Internal Part NumberEIS-ECQ-E1225KF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECQ-E(F)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.276" W (18.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E1225KF3
Related LinksECQ-E1, ECQ-E1225KF3 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E1225KF3 Details Description
Related parts for ECQ-E1225KF3
RES 16 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 33.3VWM 56.6VC DO204AC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 820PF 1KV X7R 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FIREFLEX FIBERGLASS 1.5" RED 50' datasheet.pdf
SWITCH ROLL SPDT 15A SCREW 125V datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 9A 13.3 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf