Vishay/Dale RN55C1500FRSL
RN55C1500FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1500FRSL
Brief Description
RES 150 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1500FRSL.pdf
Availability of RN55C1500FRSL
QUANTITY
RN55C1500FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1500FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1500FRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1500FRSL
Related LinksRN55C1, RN55C1500FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1500FRSL Details Description
Related parts for RN55C1500FRSL
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CABLE ASSY DB25 TO HDP22 10FT datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 3A DO214AB datasheet.pdf
CAP CER 220PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
IC SCHMITT TRIGGER INV 5TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2K FLASH 20SSOP datasheet.pdf
17W2 F .318 R/A 15A M.BRKT 4-40 datasheet.pdf
BCA-500X18- 3 BK datasheet.pdf
CONN DSUB 9POS datasheet.pdf